Vi er glade for at kunne byde dig velkommen til vort nyrenoverede og smukke forsamlingshus i Landet.

For nogle år siden (2012) blev Taasinge Forsamlingshus gennemgribende renoveret og råder nu over to flotte sale, en stor og en lille. Med en placering i Landet på Taasinge få kilometer fra Svendborgs centrum er forsamlingshuset et ideelt sted for firmaer og virksomheder at holde møder og konferencer.

– Vi er lang tid fremover booket godt op i weekender, men der er plads til aktiviteter ud over de aktiviteter, vi allerede har, bl.a. nogle kommunale, på hverdagene, siger formand for forsamlingshusets bestyrelse, Mogens Larsen.

Internet og AV-udstyr

– I den store sal, hvor der er plads til mere end 100 personer, har vi installeret alt det moderne udstyr, der er brug for i form af audiovisuelle hjæpemidler, storskærm, trådløst netværk og hurtigt internet via fiber, så vi kan imødekomme de behov, et firma måtte have for at holde en konference. Vi kan også levere mad undervejs, evt. sluttende af med en middag, eller man kan selv sørge for det ved at bruge vores topmoderne køkken.

– Vores priser er absolut konkurrencedygtige, og omgivelserne kunne næppe være bedre. Vi ligger ved siden af Landet Kirke med den berømte gravplads for Elvira Madigan og Sixten Sparre. Forsamlingshuset har fejret 125 års jubilæum, men fremtræder takket være store donationer fra bl.a. A. P. Møller Fonden og LAG moderne og indbydende.

Kontakt os på Tlf.: 6254 1169 eller 4082 4862. Mail: tingmarken@gmail.com